W poprzednim wpisie pisałam o przyczynach wrastającego paznokcia oraz objawach. W tym wpisie chciałabym się skupić na klamrze metalowej VHO, którą zakładam w moim gabinecie.
Klamra VHO
Klamra VHO jest klamrą metalową trzyczęściową. Składa się z dwóch ramion, które indywidualnie dopasowuje się do kształtu paznokcia klienta. Jedno ramię zahacza się o jeden bok paznokcia, drugie ramię o drugi. Oba ramiona skręca się łącznikami.
Technika mocowania klamry VHO
Jeżeli do mojego gabinetu zgłasza się klient, z ostrym stanem zapalnym oraz ziarniną , wówczas w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się tych objawów. W tym celu zalecam środki o działaniu przeciwzapalnym oraz wysuszającym ziarninę (preparaty dostępne w moim gabinecie). Po wyleczeniu stanu zapalnego i ziarniny można przystąpić do założenia klamry. Przed założeniem klamry, paznokieć trzeba odpowiednio opracować za pomocą frezów i pilników podologicznych. Właściwe opracowanie paznokcia umożliwi założenie klamry oraz będzie decydować o efekcie końcowym. W większości przypadków, najpierw umawiam się z klientem na opracowanie paznokcia ,dopiero „za kilka dni na założenie klamry. W tym czasie, klient wykonuje w domu tamponadę (wkłada specjalny materiał-toper między wał paznokciowy a płytkę). Często słyszę pytanie od moich klientów, czy klamry są rzeczywiście skuteczne? Są ,ale pod warunkiem, że będą prawidłowo założone.
Co to znaczy, że klamra jest dobrze założona?
– przede wszystkim jest idealnie „spasowana” z kształtem paznokcia (źle „spasowana” nie będzie z odpowiednią siłą „wyciągać” boków paznokcia z wałów okołopaznokciowych”)
– nie podrażnia
– nie powoduje dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu ( buty wąskie i sztywne w palcach zastąpić musimy szerokimi i miękkimi )
– nie odpada po kilku dniach.
O skuteczności działania klamry, decyduje nie tylko jej prawidłowe nałożenie (tutaj kluczową rolę odgrywają umiejętności oraz doświadczenie podologa) ale również współpraca klienta z podologiem. W mojej praktyce spotykam się z trzema grupami klientów:
– klienci, którzy sumiennie stosują się do moich zaleceń (tych „lubię” najbardziej)
– klienci, którzy „czasami” stosują się do moich zaleceń (moja siła perswazji, w tym przypadku działa chyba zbyt słabo)
– klienci, którzy „udoskonalają po swojemu” moje zalecenia ( przez to udoskonalanie wydłuża się czas kuracji)
Z doświadczenia mojego wynika, że u klientów, którzy stosują się do zaleceń efekt terapeutyczny osiąga się szybciej i jest bardziej zadawalający w porównaniu z pozostałymi.
Wskazaniem do klamry VHO jest nie tylko wrastający paznokieć, idealnie sprawdza się w przypadku odcisków i mas podpaznokciowych oraz odcisków w wale okołopaznokciowym.
Klamrę można zakładać bez względu na porę roku (niektórzy klienci wolą zakładać klamry latem, inni wybierają okres jesienno-zimowy).
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z mojej praktyki podologicznej, które obrazują, jak zmienia się kształt paznokcia w wyniku działania klamry VHO.
1 – paznokieć przed leczeniem, 2 – paznokieć w trakcie terapii, 3 – paznokieć po korekcji klamrą VHO